Warsztat informacyjny biblioteki - katalogi

Warsztat informacyjny biblioteki - katalogi

Warsztat informacyjny biblioteki - katalogi
autorem artykułu jest Katarzyna Gajkowska

Katalog to spis dokumentów wchodzących w skład księgozbioru, opracowany wg określonych zasad. Wskazuje indywidualne cechy każdego egzemplarza przechowywanego w bibliotece. Spełnia funkcję informacyjną. Czytelnik na podstawie cech formalnych (tj. autora dzieła, tytułu, wydawnictwa, roku wydania) i na podstawie cech rzeczowych (cech jego zawartości treściowej) może znaleźć interesujący go dokument. Dlatego bibliotekarz stale uzupełnia katalog i dba o jego przejrzystość. Układ alfabetyczny ułatwia czytelnikowi poszukiwania. U nas stosuje się też kolorowe karty rozdzielcze.

W bibliotece są najczęściej dwa katalogi: alfabetyczny i rzeczowy.

Katalog alfabetyczny ułożony jest alfabetycznie wg haseł autorskich i tytułowych. Informuje on o tym, czy poszukiwana przez czytelnika książka znajduje się w bibliotece. Chcąc odnaleźć książkę od 1 do 3 autorów szukamy pod nazwiskiem każdego z nich. Jeśli książka jest wydana pod redakcją, ma więcej niż 3 autorów to szukamy jej wg tytułu.

Katalog rzeczowy jest wielostopniowy. Pozwala czytelnikowi zorientować się, jakie książki na interesujący go temat znajdują się w bibliotece. Dzieli piśmiennictwo na działy główne, te na poddziały, i na kolejne o coraz węższym zakresie treściowym. W wielu bibliotekach opiera się to na UKD, czyli Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. System ten polega na tym, że cała ludzka wiedza podzielona jest na 10 działów głównych od 0 do 9. Każdy dzieli się na kolejne 10, itd.

Poszczególne działy rozdziela się wyższą od pozostałych kart katalogowych kartą rozdzielczą, na której umieszcza się symbol działu i jego wyjaśnienie słowne. W obrębie poszczególnych działów karty szereguje się w kolejności alfabetycznej haseł.

Sygnatura (w prawym górnym rogu karty katalogowej) wskazuje miejsce książki w księgozbiorze. Istnieją takie biblioteki, w których książki ustawiane są na półkach wg kolejności zakupu. Wówczas podanie sygnatury jest niezbędne dla bibliotekarza, aby odnalazł książkę w księgozbiorze.

Często czytelnicy pytają mnie czy jeśli nie ma książki w katalogu alfbetycznym to odnajdą ją w rzeczowym. W obu katalogach są te same książki (tzn. karty książek)tylko inaczej poukładane. Znając autora najszybciej znajdziemy książkę w katalogu alfabetycznym. Jeśli szukamy jakiejkolwiek książki dotyczącej np. anoreksji, szukamy w katalogu rzeczowym, w medycynie - choroby.

Korzystajmy z katalogów - to bogate źródło wiedzy.

--
wyjątkowe e-booki

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Nuda? Maxfix.pl zabije nude!
Gdzie kupować materiały budowlane?
Jak izolować fundamenty?
Alternatywne formy zatrudnienia
Jak popularyzować naszą stronę www